SÉRIOVÝ REZONANČNÝ OBVOD - Skolsky1

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

SÉRIOVÝ REZONANČNÝ OBVOD

TEÓRIA

    Tak ako v rôznych iných fyzikálnych sústavách, aj v elektrických obvodoch, vyznačujúcich sa určitými vlastnosťami, dochádza pri zhode vnútených a vlastných kmitov sústavy k výraznému zväčšeniu amplitúdy kmitov, teda k rezonančnému javu. Elektrické obvody využívajúce tento jav sa nazývajú rezonančné obvody, a túto ich vlastnosť využívame napr. na výber (detekciu) alebo potlačenie (filtráciu) napätia, resp. prúdu určitých frekvencií.

    V elektrickom obvode môže dôjsť k rezonancii len vtedy, ak sa v ňom súčasne vyskytujú prvky akumulujúce elektrickú a magnetickú energiu, teda kondenzátory ( kapacitory )  a cievky (induktory ).

   
Najjednoduchší sériový rezonančný obvod vznikne spojením troch základných prvkov, a to odporu ( rezistora ) , kondenzátora  a cievky za sebou.

 
 

    a) schéma sériového RLC obvodu

 
 

   b) fázorový diagram sériového RLC obvodu

    Podľa II. Kirchoffovho zákona  pre fázory napätia v obvode sériového RLC  obvodu pripojeného ku zdroju harmonického napätia platí:

 

    teda
   

 

    Fázor prúdu je

 
 

    Z výrazu pre fázor prúdu a fázový diagram napätí a prúdu obvodu vyplýva, že zmenou parametrov obvodu ( C, L alebo ω )  je možné dosiahnúť stav, keď sa obvod chová ako obvod len odporom R. Podmienkou pre tento stav obvodu, ktorý označujeme ako rezonančný stav , je splnenie rovnosti  

 
 

    Túto podmienku možno pri konštantných hodnotách parametrov C , L splniť zmenou uhlovej frekvencie ω , pričom pre túto význačnú uhlovú frekvenciu , tzv. rezonančnú uhlovú frekvenciu ω = ωrez platí

 

   z čoho môžeme odvodiť Thomsonov vzťah
   

 

    Pri splnení rezonančnej podmienky je veľkosť napätia na cievke ( induktore ) rovnaká ako na kondenzátore ( kapacitore ) , pričom tieto napätia sú v protifáze. V rezonancii je celé napätie zdroja na odpore ( rezistore ) , pričom v obvode s malým odporom R môže byť napätie na kondenzátore a cievke omnoho väčšie ako je napájacie napätie obvodu.  Prúd obvodu je v rezonančnom stave maximálny, jeho fáza je rovnaká ako fáza napätia zdroja.

   
Fázor prúdu je

 
 

    Ak sa z praktických dôvodov zavedie pomerný prúd, je tento v komplexnom tvare

 
 

    kde Q a ω sú veličiny s rozmerom 1 ( v minulosti sa používalo označenie "bezrozmerné veličiny" )

 


- faktor kvality sériového rezonančného obvodu

 
 

- faktor pomerného rozladenia

 

    Veľkosť ( efektívna hodnota ) pomerného prúdu je

 
 

    Závislosť komplexného pomerného prúdu od uhlovej frekvencie graficky zobrazíme ako amplitudovú charakteristiku, t. j. závislosť veľkosti pomerného prúdi I(f)/Irez od frekvencie f= Ω/2π


    Prúd nadobúda najväčšie hodnoty v okolí rezonančnej frekvencie. Pri malých, resp. veľkých frekvenciách je prúd malý, čiže obvod sa chová ako pásmový priepust. Za pásmo priepustnosti rezonančného obvodu sa považuje interval frekvencie < f1 , f2>, v ktorom veľkosť pomerného prúdu I(f)/Irez nepoklesne pod hodnotu 1/Ѵ2 ( v obvykle používanej logaritmickej miere tomu zodpovedá  pokles 20.log(1/Ѵ2) = 3 db ).


 
 

   amplitudová charakteristika seriového rezonančného obvodu

 

    Frekvencie ω1 , ω2 sa môžu určiť z podmienky

    Táto podmienka vedie pre obe znamienka na kvadratické rovnice pre premennú omega, ich riešením sa určia uhlové frekvencie ω1 , ω2 , rep. frekvencie f1 a f2

čiže

 

resp.

 

    a odtiaľ pásmo priepustnosti sériového rezonančného obvodu

 
 

    Faktor kvality Q priamo súvisí s pásmom priepustnosti rezonančného obvodu - obvody s väčšou hodnotou faktora kvality Q majú užšie pásmo priepustnosti Δf a naopak.


    Impedanciu  Z v sériovom  rezonančnom RLC obvode  vyjadruje vzťah :  

 
 

    Fázový posun φ v obvode sériového RLC obvodu vyjadruje vzťah  :  

 
 

    
    
Frekvenčná závislosť relatívnej (normovanej) amplitúdy prúdu I /  Io - rezonančná krivka Lorentzovho typu :

 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky